
Dřevěná dekorace na stěnu, mýtický symbol Nilský kříž
Jeden z hlavních symbolů prastarého Egypta. Hieroglyf - Anch. Čili Nilský kříž. Významný, silný energetický zářič. Symbol života pozemského a věčného.
Nejrozšířenější symbol jenž můžeme vidět téměř na všech Egyptských starověkých archeologických artefaktech, malbách, reliéfech.
Nejznámější a jeden z nejrozšířenějších prastarých egyptský symbolů. Můžeme ho vidět jako reliéf, malbu na stěnách starověkých staveb, pyramidách. Nejrůznějších artefaktech a archeologických vykopávkách. Jsou jím zdobený sarkofágy Faraónu a dalších vládců Egypta
Objevují se přímo v rukou bohů, faraónů, kněží. Rovněž je lze vidět v nejrůznějších archeologických nálezech ( amulety, šperky ).
Na fotografii je zobrazen originální archeologický nález. Který je umístěn v ,, Metropolitan Museum of Art "
Symbolizuje život ve spojení pozemského i věčného, nesmrtelnosti . Přisuzuji se mu magické vlastnosti. Rovněž ho řadíme mezi silné a významné energetické zářiče.
Tvar kříže je hieroglyf vyjadřující spojení života. Je známo několik významu tvaru tohoto symbolu.
Horní kružnice zobrazuje tvar slunce na horizontu oblohy ( horizontální rameno kříže ). Svislá ramena kříže spojují zemi s nekonečným vesmírem.
Jiný výklad tvaru symbolu. Vyjadřuje stojící člověka, jenž má obě ruce rozpažené. Může jít také o znak ukřižování.
Oválná smyčka symbolizuje ženskou pasivitu a receptivitu, zatímco spodní část kříže symbolizuje mužskou aktivitu a sílu.
Tvar symbolu se skládá z oválné smyčky na vrcholu kříže, která představuje dělohu, a spodní části kříže, která symbolizuje mužský pohlavní orgán. Tyto dva prvky dohromady představují spojení muže a ženy a zrození života.
Z tohoto důvodu figuruje kříž tak výrazně na malbách a nápisech na hrobech. Božstva, jako je Anubis nebo Isis, jsou často vidět, jak v posmrtném životě umísťují Anch na rty duše, aby ji oživili a otevřeli duši posmrtnému životu. Bohyně Ma'at je často zobrazována, jak drží Nilský kříž v každé ruce. Díky spojení Anch s posmrtným životem a bohy se stal prominentním symbolem na rakvích, na amuletech umístěných v hrobce a na sarkofágech.
Mnoho egyptských bohů je zobrazeno, jak drží Nilský kříž.
V době Staré říše (asi 2613 - 2181 př. nl) byl dobře zaveden jako mocný symbol věčného života. Mrtví byli označováni jako (mající život/žijící) a rakve a sarkofágy, pravidelně zdobené symbolem, byli známí jako neb-ankh (vlastnící život). Během Říše středu (2040-1782 př.nl) se slovo nch používalo pro zrcadla a bylo vytvořeno množství ručních zrcadel ve tvaru ankh, nejznámější bytost nalezená v hrobce Tutanchamona .
Asociace ankh se zrcadlem nebyla náhodná. Egypťané věřili, že posmrtný život je zrcadlovým obrazem života na Zemi a zrcadla se domnívali, že obsahují magické vlastnosti. Během Festivalu luceren pro bohyni Neith (další božstvo viděné s ankh) celý starověký Egypt pálil přes noc olejové lampy, aby odrážely hvězdy na obloze a vytvořily zrcadlový obraz nebes na zemi. Bylo to uděláno, aby se pomohlo rozdělit závoj mezi živými a mrtvými, aby bylo možné mluvit s těmi přáteli a milovanými, kteří odešli do ráje v Rákosovém poli . Zrcadla byla často používána pro účely věštění od Říše středu dále.
Anch zůstal oblíbeným symbolem, přestože Achnatonova vláda byla opovrhována a Tutanchamonův nástupce Horemheb (1320 - 1292 př. n. l.) se ze všech sil snažil vymazat všechny důkazy o amarnské době z egyptské kultury a historie. Největší vládce Nové říše, Ramesse II. (r. 1279 – 1213 př. n. l.) používal Anch pravidelně ve svých nápisech a pokračoval v používání po zbytek egyptské historie.
Citace : ,,Amulety nazývané wedjau byly vyrobeny z kovu , dřeva, fajánse , terakoty nebo kamene a věřilo se, že obsahují magické síly, poskytující svému nositeli nadpřirozené výhody a kouzla. Potenciální síla amuletu byla určena materiálem, barvou, tvarem nebo kouzlem původu. Žijící Egypťané nosili amulety jako přívěsky a zesnulí měli amulety umístěny ve svých plátěných obalech ve svých rakvích. Různé styly amuletů byly použity v různých dobách a pro různé účely. Některé byly vytesány jako posvátné symboly, aby upoutaly pozornost konkrétního božstva a zajistily tak boží přímluvu a zásah ve prospěch nositele "
Amulet v dnešní době:
je stále populární jako symbol života a věčnosti. Nosí ho lidé různých kultur a náboženství, kteří věří v jeho ochrannou a posilující moc.
Energetický zářič:
Někteří věří, že amulet má silné energetické vlastnosti a může sloužit jako energetický zářič. Věřilo se, že Anch:
Harmonizuje auru.
Zvyšuje životní sílu.
Podporuje duchovní růst.
Chrání před negativní energií.
Nebo také jako závěsné artefakty určené k pověšení na stěnu. Čím větší provedení Nilského kříže tím silnější je energetické záření. Tyto artefakty vyrábíme. Klasický k zavěšení nebo postavení. Případně umíme tento symbol vygravírovat na nejrůznější materiály.
Ať už věříte v energetické vlastnosti amuletu nebo ne, je to bezpochyby krásný a symbolický předmět s bohatou historií.
Dřevěná dekorace na stěnu, mýtický symbol Nilský kříž
Egyptský Nilský kříž, zvaný také Anch
Stříbrný přívěsek ve stylu Art Deco Křesťanský kříž
Hieroglyf - Anch znamená ,,život" věčný ale také pozemský. Egyptský Kříž který je zobrazován z bohy, faraony kteří ho drží v ruce
Posvátný symbol známy Egyptský Kříž Anch